Достапни линкови

Нападот на турскиот брод во Израел бил според законот?


Израелската истрага за нападот на брод кој носеше помош за Палестина и при кој загинаа 9 лица покажала дека израелските сили реагирале според законот. Според извештајот нападот на турскиот брод Мави Мамара бил направен во согласност со меѓународното право и израелската морнарица реагирала правилно.
Израелските власти сметаат дека меѓународните активисти немаат право да ја игнорираат нивната блокада на Појасот Газа, дури и ако се против неа.
XS
SM
MD
LG