Достапни линкови

Турските власти со реакција на изјавата на Папуљас


Грчкиот Претседател Карлос Папуљас
Турското Министерство за надворешни работи предупреди денеска дека изјавите како онаа на грчкиот претседател Карлос Папуљас во која турците ги нарече „варвари“ можат да им наштетат на напорите за помирување меѓу двете земји. Според министерството изјавата ги искривува историските случувања и не му доликува на човек, кој има таква функција.
Турските варвари извршија масакар врз Ерменците и Грците на почетокот на 20 век.
XS
SM
MD
LG