Достапни линкови

Во среда инаугурација на авганистанскиот Парламент


Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи
Авганистанските законодавци денеска соопштија дека Претседателот Хамид Карзаи се сложил инаугурацијата на Парламентот да се одржи во среда, со што се стави крај на политичката криза во земјата.
Во изминатава недела Карзаи нареди инаугурацијата да се одложи за еден месец за да му се овозможи време на Специјалниот трбунал да ги истражи наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори. Новите парламентарци тогаш соопштија дека ќе започнат со седниците кога тие сакаат.
XS
SM
MD
LG