Достапни линкови

Бериша повикува на протести против насилство


Албанскиот премиер Сали Бериша
Албанскиот премиер Сали Бериша ги повика сите граѓани на земјата во среда во Тирана да излезат на протести против насилството. Бериша го упати апелот ден по протестите на опозицијата во кои три демонстранти загинаа, а дестици беа ранети.
Премиерот го обвини лидерот на опозицијата Еди Рама дека сака да изврши државен удар, сличен на оној во Тунис. Според Рама одговорен за смртта на демонстрантите е Бериша и неговите сојузници.
XS
SM
MD
LG