Достапни линкови

Ирскиот премиер поднесе оставка од функцијата во партијата


IИрскиот премиер Брајан Коуен
Ирскиот премиер Брајан Коуен денеска поднесе оставка од лидерското место во неговата партија Фиана Феил, но ќе остане на премиерската функција до изборите во март годинава.
Коуен бил принуден да поднесе оставка, бидејќи тоа од него го барале високи партиски функционери, по неуспешната реконструкција на владата. Ирскиот премиер во изминатава недела предложи шест нови министри во кабинетот, но предлогот беше блокиран од коалиционата Партија на зелените.
XS
SM
MD
LG