Достапни линкови

Јанкулоска-важен ден за македонско- косовската граница


Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска при примопредавањето на првиот сектор од македонско-косовската граница на КФОР и под контрола на косовската полиција изјави во Приштина дека денешниот ден е од особено значење за сите инволвирани страни, бидејќи тие заедно ќе ја споделуваат одговорноста за безбедноста на границата. Според Јанкулоска односите меѓу министерствата на двете земји бележат развој, а доказ за тоа е и договорот од 2009 година меѓу Косово и Македонија за директна и ефективна соработка на полицијата.
XS
SM
MD
LG