Достапни линкови

Разговорите за нуклеарната програма на Иран без договор


Саед Џалили и Кетрин Ештон во Истанбул
Разговорите во Истанбул за нуклеарна програма на Иран завршија со обвинувања од двете страни за недостаток од напредок. Шефот на иранскиот преговарачки тим Саед Џалили изјави дека правото на земјата за збогатување на ураниум мора да се почитува и секој договор со светските сили мора да биде основан врз тој принцип.
Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека светските сили се разочарани од разговорите и предусловите на Иран за нуклеарните прашања не биле прифатливи. Но и двете страни соопштија дека вратата за нова рунда на разговори останува отворена.
XS
SM
MD
LG