Достапни линкови

12 лица уапсени во Турција за трговија со органи


Најмалку 12 лица се притворени во Турција под сомнение дека се занимавале со трговија со човечки органи. Човечките органи според информациите биле купувани од 4700 до 7000 евра, а биле продавани за двојно повисока цена.
Вадењето и пресадувањето на органите најверојатно се вршело во приватни клиники во Анкара, Анталија и Истанбул.
XS
SM
MD
LG