Достапни линкови

Во септември судење за дилерот со оружје Бут


Екстрадирањето на Виктор Бут
Судот во Њујорк одреди на 12 септември годинава да започне судењето на русинот Виктор Бут под сомневање дека илегално продавал оружје. Овој 43 годишен поранешен припадник на советската армија во 2008 година беше уапсен во Тајланд, а во минатиот ноември и екстрадиран во Соединетите држави. Бут ги отфрла обвинувањата дека им продавал оружје на терористички групи. Руската влада оцени дека затворањето на Бут во Соединетите држави е нелегално.
XS
SM
MD
LG