Достапни линкови

САД и вратија на Франција украдена слика


Една од сликите на Дега ,,Абсинт,,
Американската влада соопшти дека и вратила на Франција една слика од францускиот импресионист Едгар Дега која била украдена пред 37 години. Станува збор за ,,Перачка со забоболка,, насликана во 1870 година, а била откриено за време на подготовките за една аукција на слики во Њујорк. Судот соопшти дека нејзиниот сопственик не знаел оти сликата била украдена. Нејзината вредност се проценува на околу 450 илјади долари.
XS
SM
MD
LG