Достапни линкови

99 прoценти за независност на Јужен Судан


Изборната Комисија во Судан соопшти дека од мнозинството пребројани гласови, 99 насто гласале за независност на јужен Судан.
Регистрани гласачи има 4 милиона.
Референдумот кој траеше цела недела произлезе од мировниот договор меѓу муслиманско арапскиот север и претежно христијанскиот југ на земјата.
XS
SM
MD
LG