Достапни линкови

Белорусија: брачен пар обвинет за заговор


Александар Лукашенко
Во Белорусија денеска било покренато обвинение против опозиционерот Андреј Саников и неговата сопруга, новинарката Ирина Калип за заговор за соборување на претседателот Александар Лукашенко по претседателските избори во декември лани. Тие се обвинети дека примиле 20 милиони долари од странски донатори за да го отстранат Лукашенко од функцијата. Брачниот пар се наоѓа во затвор.
XS
SM
MD
LG