Достапни линкови

„Трговецот на смрта“ ќе се појави пред судот во Њујорк


Виктор Бут
Денеска пред Судот во Њујорк ке се појави Виктор Бут, осомничениот руски дилер со оружје.
Ова е второ појавување пред американски федерален суд таканаречениот Трговец на смрта, обвинет од САД за илегална продажба на оружје во Африка, Јужна Америка и Блискиот исток. Бут, бивш советски разузнавач, тврди дека е бизнисмен, и ги отфрла обвиненијата за поврзаност со тероризам.
Тој беше уапсен на Тајланд а Русија се обиде да ја спречи екстрадицијата во САД.
XS
SM
MD
LG