Достапни линкови

Иванов се среќава со лидерите на политичките партии во земјата.


Една од претходните лидерски средби
Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе се сретне со лидерите на најголемите политички партии во земјата. Предвидено е главни теми на средбата која ќе се одрши во Јасен да бидат надворешно-политичките приоритети, со акцент на евроатланската интеграција на Македонија, како и спорот со името. На средбата ќе присуствуваат: лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груески, на СДСМ Бранко Црвенковски, на ДУИ Али Ахмети и на Нова демократија Имер Селмани.
Тие ќе расправаат и за Извештајот на Европската комисија за Македонија, за одбележувањето на назависноста и потпишувањето на Рамковниот договор, како и за претстојниот попис.
На средбата нема да присуствува лидерот на ДПА Мендух Тачи, која ја одби поканата на Претседателот.
XS
SM
MD
LG