Достапни линкови

Белорусија-Инаугурација на Лукашенко


Александар Ликашенко
Александар Лукашенко денеска треба да биде инаугуриран за претседател на Белорусија. Лукашенко минатиот месец беше избран по четври пат за претседател на земјата. Изборите беа меѓународно осудени поради обидите за сузбивање на протестите и насилството на денот на изборите. За време на протестите беа уапсени стотици луѓе меѓу кои и опозициските кандидати за претседател. Извештаите велат дека на инаугурацијата нема да присуствуваат странски лидери, а Русија ќе го испрати својот абмасадор.
XS
SM
MD
LG