Достапни линкови

Џинтао ја продолжува посетата на САД


Ху Џинтао и Барак Обама
Кинескиот претседател Ху Џинтао ги предупреди Соединетите Држави да го почитуваат суверенитетот на Пекинг над Тајван и Тибет. Џинтао даде уверување дека неговата земја нема интерес да се вклучи во трката за вооружување. Кинескииот претседател кој е во посета на САД, освен со Обама , се сретна и со преставници и на Републиканците и на Демократите. На средбите американските полиитчари го поздравиле обидот за продлабочување на економската соработка со Кина, но изразиле загриженост за почитувањето на човековите права во таа земја.
XS
SM
MD
LG