Достапни линкови

Ирска-Премиерот распиша парламентарни избори


Ирскиот премиер Брајан Коуен
Ирскиот премиер Брајан Коуен распиша парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 март. Одлуката на премиерот уследи по оставките на неколку министри во неговата влада и по неуспешните обиди да наименува нивни земеници. Ирска се соочува со оргомни економски проблеми. Коуен изјави дека периодот до изборите ќе го искористи да спроведе остри мерки за штедење за да може земјата да добие заем од ЕУ и од ММФ.
XS
SM
MD
LG