Достапни линкови

ЕП бара одржување на нови избори во Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Европскиот Парламент денеска го осуди растурањето на протестите во Белорусија по спорните претседателски избори во минатиот месец и побара повторување на изборите на фер и демократски начин. Во резолуцијата усвоена денеска во Стразбур законодавците побараа и повторно воведување на забраната за патување на белоруските владини лица, заедно со економски санкции, како што е замрзнувањето на заеми од Меѓународните монетарни фондови.
XS
SM
MD
LG