Достапни линкови

Туниската полиција се обидува да ги смири демонстрантите


Протести во центарот на Тунис
Туниската полиција денеска истрелала неколку куршуми во воздух за да ги растера стотината демонстранти, кои бараат министрите поврзани со режимот на соборениот Претседател Зине Ал Абидине Али да ја напуштат владата.
Речиси една недела откако Бен Али побегна во Суадиска Арабија по немирите на протестите, неговите поранешни политички сојузници, меѓу кои и премиерот се обидуваат да ја вклучат и опозицијата во новата влада на национално единство.
Неколку министри денеска поднесоа оставка од поранешната владејачка партија на Бен Али.
XS
SM
MD
LG