Достапни линкови

Летонија бара казна за белоруската влада


Белорускиот Претседател Александар Лукашенко
Летонскиот министер за надворешни работи Гиртс Кистовкис по средбата со неговиот фински колега Александар Стуб изјави дека белоруската влада треба да биде казнета за наредите на протестите, против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко.
Вчера шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека унијата можеби ќе воведе забрана за патување на Лукашенко, бидејќи белоруските власти не ги ослободиле сите уапсени по спорните претседателски избори во декември.
XS
SM
MD
LG