Достапни линкови

САД и ЕУ заеднички против Лукашенко


Писмото на американските сенатори до Кетрин Ештон
Повеќемина американски сенатори побараа силен заеднички одговор на Соединетите држави и Европската унија за спречувањето на протестите во Белорусија против реизборот на претседателот Александар Лукашенко. Сенаторите меѓу кои и Џозеф Либерман, Џон Мекејн и Ричард Лугер испратија писмо со ваква содржина до шефот на дипломатијата на Европската унија Кетрин Ештон. Во писмото се предлага обнова на некои санкции против режимот на Лукашенко.
XS
SM
MD
LG