Достапни линкови

Тунис: уапсени 33 членови на семејството на Бен Али


Тунис
Туниската државна телевизија објави дека, поради сомневање оти направиле злосторства против Тунис, биле уапсени 33 членови на семејството на соборениот претседател Бен Али. Во меѓувреме, привремената влада соопшти дека ги ослободила сите политички затвореници, ветувајќи целосно раскинување со минатото. Бен Али во минатата недела побегна во Саудиска Арабија по нередите и протестите поради сиромаштијата, корупцијата и репресијата во земјата.
XS
SM
MD
LG