Достапни линкови

Обама се сретна со Џинтао


Ху Џинатао и Барак Обама
Американскиот Претседател Барак Обама денеска се сретна со кинескиот Претседател Ху Џинтао во Белата куќа. Обама изјави дека двете земји имаат огромен придонес во меѓусебниот успех и дека на средбата ќе се постават темелите за соработката во наредните 30 години. Обама ја истакна важноста за почитувањето на човековите права, бидејќи така општествата се похармонични и народите се позадоволни.
Џинато го поздрави новиот напредок во односите меѓу Кина и САД и изјави дека двете земји треба да ги почитуваат нивните интереси и развојни патеки.
XS
SM
MD
LG