Достапни линкови

Познати номинираните за клучните позиции во Молдавија


Влад Филат и Мариjан Лупу
Молдавската централно десничарската владејачка коалција соопшти денеска дека нема да бидат променети позициите на најважните функции во земјата. Алијансата за европска интеграција ќе го номинира лидерот на Демократската партија Мариjан Лупу за Претседател, а шефот на Либералната партија Михаил Гимпу ќе биде номиниран за спикер на Законодавниот дом. Лидерот на Либералната демократска партија Влад Филат во минатата недела поднесе заклетва за премиерското место.
Гимпу и Филат ја имаа истата функција во претходниот Парламент, кој беше распуштен поради предвремените избори.
XS
SM
MD
LG