Достапни линкови

Во Македонија православните верници ги слават Водици


Охрид - фрлање на крстот
Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици.
Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки, езера и водни површини.
19 јануари е неработен ден за православните верници во земјата.
XS
SM
MD
LG