Достапни линкови

Од Карзаи се бара да ја одложи инаугурацијата на Парламентот


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи
Специјалниот Трибунал, кој во Авганистан ги испитува наводите за злоупотреби на септемвриските избори, побара од претседателот Хамид Карзаи да ја одложи инаугурацијата на новиот парламент.
Претседателот на овој Суд Сидиџула Хагиг денеска изјави дека инаугурација треба да се одложи за најмалку еден месец со цел судот да има време за истрага. Изборните органи во Авганистан оценија дека над милион од 5 те милиони гласови се неважечки.
XS
SM
MD
LG