Достапни линкови

Џинтао на средба со Обама во Вашингтон


Кинескиот претседател Ху Џинтао кој се наоѓа во посета на Соединетите Држави, денеска заедно со американскиот претседател Барак Обама ќе разговара за американскиот трговски дефицит со Кина, за кој Вашингтон смета дека е последица на потценетата вредност на кинескиот јуан. Пред патувањето за САД , Џинтао изјави дека двете земји треба да се откажат од менталитетот од студената војна и оти трговијата, енергетиката и борбата против тероризмот се полиња на кои треба да се унапредува соработката.
XS
SM
MD
LG