Достапни линкови

Силен земјотрес во Пакистан


Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтеровата скала синоќа го погоди југозападниот дел на Пакистан соопшти Американскиот институт за геофизика. Земјотресот го почуствувале и жителите на Индија, Дубаи, Обединетите Арапски Емирати и во пограничниот регион меѓу Пакистан и Авганистан. Се уште нема податоци за причинета материјална штета или евентуални жртви. Пред 5 години при земјотресот со јачина од 7,6 степени по Рихтер воПакистан загинаа 80 илјди луѓе а над 3 милиони остаан без покрив над глава.
XS
SM
MD
LG