Достапни линкови

Новата Влада на Тунис денеска ќе заседава


Полицијата ги растерува демонстрантите во Тунис со солзавец
Новата влада за национално единство во Тунис која се формираше по бегството на претседателот Зине ал Абидине Бен Али денеска треба да го одржи првот состанок. Четворица министри од редиовите на опозицијата се повлекоа од новата влада. Тие го критикуваат премиерот Мохамед Ганучи затоа што не ги сменил од функција сојузниците на претседателот кој е во бегство. Владата соопшти дека најмалку 78 луѓе загинале при четиринеделните немири а штетат предизвикана од нив изнесува 2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG