Достапни линкови

Палестинско знаме се вее во Вашингтон


A boy wears a Palestinian flag on his shoulders during an anti-Israeli protest
Палестинците пред својата дипломатската мисија во Вашингтон вчера за прв пат го поставија своето национално знаме, велејќи дека тоа ја симболизира борбата за независност. Преставникот на седиштето на Палестинците во САД, Маен Рашид Ерекат на свечна церемонија го подигна знамето. Од Стејд департментот соопштуваат дека Церемонијата била одобрена пред неколку месеци, но дека со тоа не се менува статус на палестинскита мисија во Вашингтон. САД дирекно посредуваат во мировните разговори меѓу Израелците и Палестинците.
XS
SM
MD
LG