Достапни линкови

Обама не ги исполнил ветувањата за Иран?


Иранскиот амбасадор во Обеднетите нации Мохамед Казаи
Иранскиот амбасадор во Обеднетите нации Мохамед Казаи смета дека американскиот претседател Барак Обама не успеал да ги оддржи своите ветувања кои ги дал пред две години околу Иран. Тој изјави дека Обама ги повторува грешките на неговиот претходник Џорџ Буш. Амбасадорот додаде дека се надева оти разговорите кои ќе одвиваат неделава за нуклеарната програма на Техеран во Истанбул меѓу Иран и петте постојани членки на ОН и Германија ќе бидат конструктивни.
XS
SM
MD
LG