Достапни линкови

ОБСЕ против новиот закон за медиуми на Унгарија


ОБСЕ денеска ја предупреди Унгарија дека новиот контровезен закон за медиуми ќе го поткопа плурализмот на печатот во земјата. Според законот кој стапи на сила на почетокот од годината, Медиумскиот совет има право да ги регулира содржините во медиумите и да изрекува казни кога не се почитуваат правилата.
Според претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ законот е прилично проблематичен и советот е составен од владини лица кои ќе влијаат на работата на медиумите.
XS
SM
MD
LG