Достапни линкови

Пешевски-просечната цена на тутунот 143 денари


Протест на тутунарите пред Собрание
Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски на денешната собраниска седница изјави дека над четири милиони килограми тутун се откупени до денеска, а просечната откупна цена по килограм изнесува 143 денари.
Според Пешевски сите 212 пунктови во државата се отворени и направени се повеќе од 800 контроли и изречени се 225.000 евра казни.
Тој очекува уште 20 до 21 милион килограми да бидат откупени и цената да достигне околу 170 денари за килограм.
XS
SM
MD
LG