Достапни линкови

Одбиено помилувањето на адвокатот Жовтис во Казахстан


Евгениј Жовтис
На адвокатот за човекови права Еевгениј Жовтис кој отслужва четиригодишна затворска казна за убиство без умисла во Казахстан му е одбиено барањето за помилување. Тој беше осуден во 2009 година, бидејќи со својот автомобил прегазил прешак. Неговото судење беше критикувано од меѓународната заедница, бидејќи било политички мотивирано. Предводникот на комисијата за одбрана Сергеј Дуванов изјави дека Жовтис бил одбиен поради неговата неактивна улога во животот во затворот.
XS
SM
MD
LG