Достапни линкови

Георг фон Хабсбург-потребно е решение за спорот со името


Посредникот за името Метју Нимиц
Амбасадорот за европски прашања во унгарската влада Георг фон Хабсбург денеска изјави дека билатералните прашања не треба да влијаат на еворинтегративниот процес, и дека Македонија има право да си го избере своето име. Но според Хабсбург мора да се погледне политичката реалност и треба да се најде решение за спорот со името.
Хабсубург смета дека за Македонија да биде поуспешна треба реформите и проблемот со името да ги прикаже на позитивен начин со лобирање во европските институции и организации.
XS
SM
MD
LG