Достапни линкови

Либанскиот обвинител поднесе обвинение за убиството на Харири


Комеморација во Либан во чест на Харири
Обвинителот на Специјалниот трибунал во Либан, Даниел Белемар поднесе обвинение против осомничените за убиството на поранешниот премиер на земјата Рафик Харири во 2005 година. Хашкиот трибунал соопшти дека Белемар ги доставил документите, во кои наводно има импликации дека Хезболах е виновна за нападот.
Хашкиот судија Даниел Франсен треба да ги потврди обвиненијата пред да биде издаден налог за апсење или покана за сослушување.
XS
SM
MD
LG