Достапни линкови

158 луѓе осудени за екстремизам во Таџикистан


Нусратуло Абдулојев
Претседателот на таџикистанскиот Врховен Суд Нусратуло Абдулојев изјави денеска дека судот во земјата осудил 158 луѓе за екстремизам во минатата година за разлика од 2009 кога бројката изнесува 37.
Според Абдулојев 135 од нив биле припадници на забранетата исламистичка група Хизб-ут Тахрир, а другите 33 лица биле членови на Салафиџа.
XS
SM
MD
LG