Достапни линкови

Терористичка организација виновна за нападите во Бишкек


Бишкек
Шефот на киргистанскиот државен комитет за национална безбедност Кенешбек Дуишебаев изјави денеска дека групата наречена „Армијата на праведниот владетел“ е одговорна за бомбашките напади во близина на една синагога, на спортски комплекс и на полициска станица во Бишкек.
Според Дуишебаев лидерот на групата кој е индентификуван како Советбек Исламов е убиен за време на безбедносната операција. Групата била составена од 15 киргистанци и 1 русин, од кои 11 биле уапсени, 2 се мртви, а по 3 се трага.
XS
SM
MD
LG