Достапни линкови

Естонија ќе им помага на белоруските опозициски партии


Урмас Пает
Естонскиот министер за надворешни работи Урмас Пает изјави денеска дека владата може да и ја понуди својата експертиза на опозициските партии во Белорусија за да им помогне во заштита на нивните веб страни. Според Пает владата размислува и да ги укине таксите на визите за белоруските граѓани, како и да им обезбеди стипендии на белорусите кои од политички причини не им е дозволено да студираат во својата земја.
За време на протестите во Белорусија против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко беа уапсени неколку опозициски лидери и активисти, како и новинари на независните медиуми.
XS
SM
MD
LG