Достапни линкови

Назарбаев сака да си го продолжи мандатот, но низ процедура


Претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев денеска побарал од Уставниот Совет да ја преиспита одлуката за одржување референдум за продолжување на неговиот мандат до 2020-тата година. На чело на Уставниот Совет е Назарбаев. Во минатата недела, оваа одлука беше едногласно увоена и во казахстанскиот парламент. Назарбаев е претседател на Казахстан над 20 години, а иницијативата за продолжување на неговиот мандат наидува на критики од Западот.
XS
SM
MD
LG