Достапни линкови

САД поставија амбасадор во Сирија


Роберт Форд кога беше заменик амбасадор во Ирак
Американскиот амбасадор Робер Форд денеска пристигна во главниот град на Сирија да ја преземе функцијата со што се стави крај на петгодишната пауза на американската дипломатија во земјата.
САД го повлекоа нивниот амбасадор од Сирија во 2005 година, по убиството на Рафик Ал Харири во Бејрут, кој беше член на либанскиот Парламент и поранешен премиер кој имаше добра соработка со Западот.
XS
SM
MD
LG