Достапни линкови

Израел тестирал компјутерски црв за саботажа на Иран


Централа за збогатување ураниум во Иран
Американските новински агенции соопштија дека група на експерти била вклучена во тестирање на компјутерски црв во централа во Израел за кој се верува дека ги саботирал иранските центрифуги и го прекинал потенцијалот на Техеран да создаде нуклеарно оружје.
Според Њујорк Тајмс тестовите укажуваат дека деструктивниот вирус наречен Стукснет бил дел од американско-изрелски проект за саботажа на нуклеарната програма на Иран. Тестотовите се вршеле во изрелскиот безбедносен комплекс Димона во пустината Негев.
Иран претходно соопшти дека петина од центрифугите не функционираат и безбедносните експерти сугерирале дека мета била нуклераната програма.
XS
SM
MD
LG