Достапни линкови

Тунис доби привремен Претседател


Премиерот на Тунис Бен Али и привремениот Претседател Мембаза
Фоуад Мембаза кој беше претседател на Парламентот во Тунис денеска поднесе заклетва дека ќе ја извршува привремено функцијата Претседател на државата, откако Уставниот Суд побара тој да биде назначен, а не актуелниот премиер Мухамед Гануши.
Сега веќе поранешниот Претседател Зине Ел Абидине Бен Али вчера избега во Саудиска Арабија поради немирите на протестите против корупцијата и невработеноста во земјата.
XS
SM
MD
LG