Достапни линкови

Иран ги отвори вратите на нуклеарните централи


Нуклеарната централа Натанц за збогатување ураниум
Иранските власти денеска за странските дипломати ги отворија вратите на двете нуклеарни централи во Арак, меѓу кои и главната централа за збогатување ураниум Натанц, но водечките светски сили ја отфрлија поканата, а некои и не беа поканети.
Според ЕУ инспекцијата на нуклеарните капацитети на Иран треба да ја врши Агенцијата за атомска енергија на ОН, а не дипломатите.
Русија, Кина, и ЕУ, како и Турција и Бразил не испратија свои претставници, додека САД, Велика Британија, Франција и Германија воопшто не беа поканети.
XS
SM
MD
LG