Достапни линкови

Дел бара ЕУЛЕКС да покрене истрага за тврдењата на Марти


Дик Марти
Американскиот амбасадор во Приштина Кристофер Дел изјави дека ЕУЛЕКС треба да покрене истрага за наводите во извештајот на Дик Марти за трговијата со органи во Косово. Дел во интервјуто за Коха Диторе вели дека граѓаните на земјата или реагирале емотивно на извештајот или сметаат дека напад врз нив и врз Косово. Според амбасадорот доколку Марти има докази праведно е да ги објави за да може да помогне во процесот.
XS
SM
MD
LG