Достапни линкови

ОН денеска ја завршува мисијата во Непал


Мисијата на Обединетите Нации во Непал денеска по 4 години работа се затвора. Таа имаше мандат да го набљудува мировниот процес и пост воената транзиција по деценискиот конфликт во оваа хималајска земја. Во конфликтот меѓу маоистите и владата загинаа 16 илјади лица. ОН соопштија дека остануваа инволвирани во Непал, кој и натаму е без влада и каде што не се исполнети сите политички прашања од мировниот процес.
XS
SM
MD
LG