Достапни линкови

Илир Мета поднесе оставка


Илир Мета
Потпретседателот на албанската влада Илир Мета денеска поднесе оставка, откако беше осомничен за вмешаност во корупциски скандал. На видео снимката на една локална ТВ станица е прикажано како вицепремиерот Мета и еден министер, надвор од тендер, договараат зделка, за провизија од седумстотини илјади евра. Мета е лидер на Социјалистичкото движење за интеграција и неговата оставка може да доведе до криза во коалициската влада на Сали Бериша.
XS
SM
MD
LG