Достапни линкови

Нови 8 жртви при демонстрациите во Тунис


Немири во Тунис
Меѓународната група за човекови права соопшти дека 8 демонстранти загинале во синоќешните судири со полицијата во Тунис. Немирите започнале поради незадоволството на демонстрантите од воведувањето на полициски час во главниот град и распоредувањето на војниците на улиците.
Според организацијата со седиште во Париз мерките за спречување на нередите се претвориле во масакар во кој загинале 66 лица, а не 21 како што тврдат властите.
XS
SM
MD
LG