Достапни линкови

Делавекурас-потребна е политичка волја за спорот со името


Медијаторот Метју Нимиц
Портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Григори Делавекурас денеска изјави дека Грција на средбата во Њујорк за спорот со името ќе оди со политичка волја за решавање на проблемот, а тоа го очекува и од другата страна за да продолжи процесот на евроатланската интеграција на Македонија.
Според Делавекурас на средбата ќе може да се види до каде е прашањето со името чие решавање е можно само во рамките на процесот што се води под покровителство на ОН.
XS
SM
MD
LG