Достапни линкови

САД загрижени за тортурата на затворениците во Киргистан


Главниот град на Киргистан, Бишкек
Американската амбасада во Киргистан денеска изрази загриженост за зголемување на бројката на извештаи за тортура на затворениците од страна на полициските службеници во земјата. Според соопштението тие бараат властите во Киргистан да им обезбедат фер судење и третман на затворениците.
Активистите за човекови права претходно соопштија дека полициските службеници ги тепале осомничените за неодамнешните бомбашки напади во главниот град Бишкек.
XS
SM
MD
LG